دور تر از چشم اقیانوس

 

قزوه در گفتگو با تسنیم: حوزه هنری، مشکل ادامه تحصیل شاعر افغان را پیگیری می‌کند  

محسن مؤمنی شریف در گفت‌وگو با تسنیم: 

قنبرعلی تابش شاعر انقلاب ایران است/ نه اهمیت انقلاب اسلامی را می‌دانند نه زبان فارسی را


قزوه در گفتگو با تسنیم:

حوزه هنری، مشکل ادامه تحصیل شاعر افغان را پیگیری می‌کند

خبرگزاری تسنیم: مدیرمرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری از پیگیری مشکل ادامه تحصیل قنبرعلی تابش شاعر افغان در ایران خبر داد و گفت: در جلسه امروز رئیس حوزه هنری با مدیران این موضوع مطرح و قرار شد مجددا‌ این موضوع از مسئولان ذیربط پیگیری شود.

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در گفت‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از طرح پیگیری دوباره مسئله اخراج قنبرعلی تابش در جلسه امروز مدیران حوزه هنری با رئیس حوزه هنری خبر داد و گفت:‌در این جلسه در کنار پیگیری مسائل مختلف حوزه هنری‌، مسئله اخراج قنبرعلی تابش نیز مطرح و قرار بر این شد که این موضوع پیگیری شود.

وی افزود:‌ قنبرعلی تابش از جمله شاعرانی است که سال‌ها در خدمت انقلاب و دفاع مقدس شعر سروده و از شعرای مطرح شعر انقلاب است که نباید به این سادگی‌ها وی و امثال او را از دست داد.

قزوه هم‌چنین گفت:‌حدود یک ماه است که این مشکل را پیگیری کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی دریافت نشده است،‌ رئیس حوزه هنری نیز شخصاً‌ برای پیگیری این موضوع وارد شد ولی متأسفانه نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد‌، وزارت علوم طی یک روزهای آینده نسبت به وضعیت ادامه تحصیلی قنبرعلی تابش تجدید نظر کند،‌ چرا که این شاعر مهاجر افغان سوابق انقلابی فراوانی دارد.

قزوه ادامه داد: تابش سابقه همکاری زیادی در شعر انقلاب،‌  دفاع مقدس‌،  آیینی را در بیش از دو دهه دارد،‌ در کنگره‌های شعر انقلاب و دفاع مقدس شرکت داشته در دیدارهای شاعران با رهبر انقلاب حضوری فعال داشته و شعرخوانی کرده است،‌ بهترین موضع‌گیری‌ها را در دفاع از زبان فارسی،‌  انقلاب اسلامی،‌ امام خمینی(ره) و مسئله فلسطین داشته است،‌  وی مهاجری است که در در طی حضورش در ایران انقلاب را همراهی کرده و اکنون نیز در مقطع دکترا پذیرفته شده و با هزینه شخصی خود مشغول به تحصیل در رشته‌ علوم سیاسی ، رشته دانشگاهی مهمی که افغانستان امروز به آن  نیاز دارد،‌ بوده است،.

انتهای پیام/

محسن مؤمنی شریف در گفت‌وگو با تسنیم:

قنبرعلی تابش شاعر انقلاب ایران است/ نه اهمیت انقلاب اسلامی را می‌دانند نه زبان فارسی را

خبرگزاری تسنیم: رئیس حوزه هنری با بیان این مطلب که امثال قنبرعلی تابش از شاعران انقلاب محسوب می‌شوند که باید از آن‌ها حمایت کرد،‌ گفت: وزارت کشور باید برای حل مشکلات نخبگان مهاجر افغان اقدامی انجام دهد.

محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌،  با اظهار تأسف از اخراج شاعر افغان از دانشگاه علامه طباطبایی گفت:‌ جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران‌، هزینه‌های بسیاری برای شاعران و ادیبانی از این دست کرده تا این افراد به این سطح و پایگاه علمی‌، ادبی و اجتماعی رسیده‌اند‌، ضمن اینکه این افراد نیز زمینه و استعداد لازم برای این امر را داشته‌اند،‌ که از فرصتی که در جمهوری اسلامی پدید آمده استفاده کرده خود را به درجات عالی برسانند.

وی گفت: قنبرعلی تابش نیز از جمله مهاجران افغان است که از شرایط و فرصت‌هایی که جمهوری اسلامی پدید آورده استفاده کرده و توانسته در شعر افغانستان بدرخشد، وظیفه ما این است، که به‌دلایل مختلفی از جمله گسترش،‌ حمایت و حفظ زبان فارسی به این دوستان کمک کنیم.

رئیس حوزه هنری گفت: این جدایی‌ها و مرزبندی‌هایی که سیاست‌گذاران ایجاد می‌کنند،‌ در عرصه فرهنگی وجود ندارد،‌ عرصه فرهنگی در منطقه فارسی‌زبانان بدون مرزهای جغرافیایی ترسیم می‌شود، ما امثال تابش را از جمله شاعران انقلاب می‌دانیم که باید تحت حمایت قرار گیرند.

مؤمنی شریف اتخاذ چنین تصمیماتی مبنی بر اخراج یکی از چهره‌های موفق ادبیات مقاومت از محیط علمی و آکادمیک و محدود کردن این افراد را اقدامی نیکو ندانست و گفت:‌ کسانی که این کارها را می‌کنند، خدمتی به زبان فارسی و ادبیات انقلاب اسلامی نمی‌کنند، اگر اهمیت زبان فارسی و انقلاب اسلامی را می‌دانستند حتماً تلاش می‌کردند تا پیام انقلاب انتقال پیدا کند.

این نویسنده افزود: این دوستان باید تلاش می‌کردند که افرادی چون قنبرعلی تابش از کشورهای مختلف به‌سمت ایران آمده از دانشگاه‌های ما استفاده کنند،‌ تا در آینده بتوانند انتقال دهنده گفتمان انقلاب و فرهنگ جمهوری اسلامی ایران باشند.

مؤمنی شریف با اشاره به تلاش‌های غرب و کشورهای اروپایی برای جذب مهاجران نخبه افغان گفت:‌ طی سال‌های گذشته برخی از شاعران و ادیبان مهاجر افغان که از ایران رفتند، معمولاً با استقبال کشورهای اروپایی مواجه شدند‌، کشورهای غربی و اروپایی به‌دلایل مختلف از این مهاجران استقبال می‌کنند،‌ اما ما در این زمینه مشکلاتی داریم که باید در وزارت کشور برای حل آن فکری کرد.

انتهای پیام/*

 

سرور رجایی در گفت‌وگو با فارس:
خدمات تابش به ادبیات انقلاب اسلامی بیش از ادبیات افغانستان است

مدیر خانه ادبیات افغانستان در ایران گفت: امثال قنبرعلی تابش بیش از اینکه به ادبیات افغانستان خدمت کرده باشند به ادبیات انقلاب اسلامی خدمت کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: خدمات تابش به ادبیات انقلاب اسلامی بیش از ادبیات افغانستان است

محمد سرور رجایی مدیر خانه ادبیات افغانستان در ایران در گفت‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره اخراج قنبرعلی تابش  شاعر و طلبه افغانستانی از دانشگاه علامه طباطبایی گفت: من از روزهای اول در جریان اتفاقی که برای ایشان افتاد بودم و پیگیری‌هایی هم انجام دادیم و امیدواریم این قضیه به صورت مسالمت آمیز حل شود.

وی افزود: باور من این است که شاعران و نویسندگان افغانستان که در فضای فرهنگی ایران حضور داشته‌اند و سال‌ها با فرهنگیان ایران رفاقت داشته‌اند،‌ متعلق به منطقه جغرافیایی خاصی نیستند که بتوان آنها را از آنجا اخراج کرد. اینها متعلق به منطقه زبان فارسی هستند و امثال قنبرعلی تابش بیش از اینکه به ادبیات افغانستان خدمت کرده باشند به ادبیات انقلاب اسلامی خدمت کرده‌اند.

رجایی اظهار داشت: متاسفانه سیاست‌های غلط به این ارتباطات لطمه می‌زند و باعث آسیب وارد شدن به یگانگی زبان و اشتراکات دینی و فرهنگی ما می‌شود و باید این نگاه‌های سلیقه‌ای چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت در میان ارتباطات ما حذف شود چون به نفع اشتراکات ما نیست بلکه به ضرر ما است.

مدیرخانه ادبیات افغانستان در ایران گفت: فرهنگیان افغانستان از ابتدای دوران دفاع مقدس در دفاع از مرزهای ایران حضور داشته‌اند و این یگانگی به جایی رسیده است که ما به خون شریکی با هم رسیده‌ایم و چنین رفتارهایی روا نیست.

رجایی اظهار داشت: قنبرعلی تابش در طی این سال‌ها کارهای بسیار شایسته‌ای برای ادبیات انقلاب اسلامی انجام داده است و اگر از او قدردانی نمی‌شود، ‌شایسته نیست که او را دلشکسته کنند و با سنگ انداختن میان فرهنگیان ایران و افغانستان ما را از هم جدا کنند.

انتهای پیام/و

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/۸/۱٩ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ توسط qanbar ali tabesh نظرات () |


Design By : Night Skin