دور تر از چشم اقیانوس

حدود یک ماه پیش از دفتر وزیر محترم فرهنگ افغانستان با من تماس گرفته شد و گفت جناب وزیر با شما صحبت می کند. بعد از لحظه ای جناب مخدوم رهین گوشی را گرفت و پس از احوال پرسی فرمود  شما  نامزد جایزه  شاعر پیشتاز و ممتاز زبان دری  هستید که محفلش چندی بعد در حضور ریس جمهور کرزی برگزار خواهد شد. پس از چندی کارت دعوت بدستم رسید و رفتیم در قصر ریاست جمهوری. عده ای از اهالی سیاست و فرهنگ و ادب گردهم آمده بودند. محوطه قصر را به زیبایی بازسازی و تعمیر کرده اند.  بعد از صرف "نان چاشت" برنامه مشاعره شروع شد. عده ای از شاعران از زبانهای گوناگون کشورشعر خواندند.

ریس جمهور کرزی به دقت به شعرها گوش میدادند و واکنشهایش نشان میداد که از ذوق و فهم شعر برخوردار است. برای من از جالب ترین نکات این محفل شعری بود که در حضور ریس جمهورکرزی بر ضدش خوانده شد. شاعر که پشت مایک قرار گرفت گفت من نگرانم که اگر این شعر را بخوانم ممکن است جناب ریس جمهور ناراحت شود. کرزی با شوخی گفت " بخوان! شیر واری بخوان! من ناراحت نمی شوم" شاعر شعرش را به زبان پشتو خواند. محتوای شعر آشکارا بر ضد کرزی بود و او را به نا دانی و نفهمی و معامله گری و... متهم می کرد  آثار نارضایتی در چهره برخی از مقامات دولتی آشکار بود اما کرزی با لبخند شعر و شاعر را تا پایان همراهی کرد. به نظرم این ویژگی مخصوص کرزی است و شاید در بین حاکمان منطقه, منحصر به فرد باشد چه رسد در افغانستان. 

نوبت که به من رسید فرصت کم بود و مجری تذکر داد که شعر بسیار کوتاه بخوانم  پشت تریبون که قرار گرفتم گفتم شعر من یک مثنوی بلندی است که به دلیل کمبود وقت و تذکر جناب مجری, فقط بخش اندکی از آن را می خوانم, جناب کرزی گفت "پشت سخن مجری نگرد, این اجرایی ها همیشه خراب می کند وقت زیاد است بخوان! همه اش را بخوان!"

من هم قسمت های مهمی از مثنوی گل سرخ را خواندم که  ریس جمهور با حوصله مندی تمام گوش داد و مثل یک مخاطب شعر در مواردی "به به" و "واه واه" گفت.

در پایان به سه تن از شاعران جایزه نقدی اعطا کرد

زبان پشتو,آقای هاشمی زبان ازبیکی, آقای متین اندخوی و زبان فارسی بنده.

این گزارش و کلیپ را بیشتر برای دوستان مقیم ایران نوشتم که به آسانی به فیس بوکم دسترسی نداشتند و در باره محفل پرسشهایی داشتند.

 لینک دانلود: http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=4cc501daf0c819f5a0e0ffec72081cb9

 

نوشته شده در ۱۳٩۳/۳/٢۸ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ توسط qanbar ali tabesh نظرات () |


Design By : Night Skin